INTERVJU Dragan Duka Rezić: HDZ 1990 je jedina istinska oporba u Širokom Brijegu

Glazba i politika već su dugo dvije vrlo povezane i međusobno isprepletene grane. U Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj brojni su glazbenici kroz svoje pjesme željeli upozoriti na društvene nepravde ili loše političke poteze, ali su i svojim pjesmama stvarali ponos i budili pozitivne emocije, piše Dnevni.ba.

Stihovi često lakše dopiru do ljudskog mozga, ali i srca. Jedan od takvih glazbenika je i Dragan Rezić Duka, poznati širokobriješki pjevač, ali i političar, gradski vijećnik, predsjednik Gradskog odbora HDZ-a 1990. Širokog Brijega i ponovni kandidat za GV Širokog Brijega. Krenimo prvo od glazbe. 

Javnosti ste poznati kao glazbenik, pjevač, izdali ste sedam albuma. Iza Vas je dojmljiva glazbena karijera. Recite nam nešto više o Vašem glazbenom putu?

-Moj glazbeni put kreće od malih nogu ali smatram svoj ozbiljnijim početkom bavljenja glazbom kad sam sa svojih 13 godina zaradio prvi honorar svirajući u bendu. Kroz moj glazbeni život tijekom svih tih godina izmijenjala se cijela plejada grupa, ljudi, autora sa kojima sam svirao i pjevao. Imao sam sreću da sam učio od najboljih u ovoj branši, od profesora Ante Sliškovica, Tonija Ćavara, Ivana Mikulića Cive, ali sam najponosniji na svoju suradnju sa Željkom Penavom i Vukasom od kojih sam najviše naučio u svom pjevačkom izričaju. U uvodu ste naveli 7 albuma što je točno ali sam najponosniji na svoje izvedbe gotovo svih himni ratnih postrojbi sa naših terena kao i na himnu grada Širokog Brijega i himnu NK Široki Brijeg, KK Široki Brijeg pod nazivom “Široki u srcu mom”.

Kakvi su Vam planovi za budućnost, kada govorimo o glazbi?

-Moji planovi za budućnost su naravno vezani i za nastavak bavljenjem glazbom kao svojom osnovnom preokupacijom. U ovoj godini ću izdati CD sa svim tim pjesmama koje sam ranije spomenuo tako da će se na jednom izdanju moći čuti sve himne od recimo legendarne Poskok Bojne, Širokobriješke garde, Munje nebeske i drugih postrojbi kao i pjesma Band aida “Volim te grade moj” koju uz svoje prijatelje i ja izvodim. Sve ću to objediniti sa jednom novom pjesmom “Herceg Bosnom suzo isplakana”…Želim napomenuti da ovaj album poklanjam našem gradu, svim postrojbama koje su ovaj grad obranile i u naslijeđe budućim generacijama da i preko pjesme znaju tko je sve zaslužan što smo i danas “svoji na svom”.

Dijete ste Širokog Brijega i Hercegovine. U svojim pjesmama često ste promovirali ljepote ovog kraja, tradiciju i kulturu. Jeste li zadovoljni razvojem Širokog Brijega? Kakva je kvaliteta života u Širokom Brijegu? Što je dobro, a što treba mijenjati?

Da, dijete sam Širokog Brijega i užasno sam privržen ovim ljudima, podneblju i tradiciji. Duboko u sebi nosim urezana sjećanja svoga mjesta koji tada nije imao status grada, ali po kulturi života, ponašanju i mjestu punom duha, osmijeha i iskrene komunikacije. Danas kad imamo status grada mislim da je sve to izgubljeno jer ljudi su se okrenuli sami sebi opterećeni brigama…, golim preživljavanjem. Razvoj grada je iza rata krenuo strelovitim usponom ali kako su godine prolazile i taj uspon je padao. Danas imamo grad gdje kvaliteta života nije na zadovoljavajućoj razini, grad iz kojeg obitelji odlaze u potrazi za kruhom, gdje mladi ne vide svoju perspektivu a uvjeren sam da nikada nismo imali perspektivniju i napredniju mladost. Ima dosta stvari koje su i pozitivne ali mislim da bi morala postojati neka bolja politička volja i sinergija gradskih vlasti, gospodarstvenika i samih mještana u stvaranju boljih uvjeta i prosperiteta u gradu.

U uvodu smo rekli kako je glazba kroz povijest često bila narodni izričaj za ukazivanje na nepravdu u društvu. Predsjednik ste GO HDZ-a 1990. Š. Brijeg. Koji su Vaši konkretni razlozi za angažman u politici?

-Moj politički angažman je isključivo vezan za dobrobit našeg naroda u cjelini. Jednostavno nisam vise htio pasivni promatrač na sva zbivanja kako u državi, tako i u svom mjestu… Nisam od onih koji se boje izazova i prepreka a u konačnici sam imao svoje jasne stavove i ideje koje sam mogao samo artikulirati kroz politički angažman. Da, trenutno obnašam funkciju predsjednika gradskog odbora HDZ 1990 i član sam Središnjeg odbora stranke. Stranka je imala svojih uspona i padova od osnutka pa na ovamo. Mnogi karijeristi su prošli kroz nju iskoristili određene benefite i napustili stranku. Ja se ne želim osvrtati u prošlost, već gledati na sadašnjost i budućnost. Danas sam ponosan na svoga predsjednika stranke gosp. Iliju Cvitanovića i vrh stranke, ponosan sam na mladost koja je došla u našu stranku, ponosan sam na europski štih stranke ali moj ponos je najveći na naš gradski odbor i ljude koji su u njemu poput Antonije Banožić, Josipa Pinjuha koji su ujedno bili i najaktivniji vijećnici u prošlom sazivu Gradskog vijeća. Uz njih tu je još jako puno mladih, školovanih ljudi koji su zalog za budućnost stranci a i samom gradu.

Vijećnici HDZ-a 1990. su kroz period od četiri godine bili uvjerljivo najaktivniji na sjednicama Gradskog vijeća. Međutim, često druge oporbene stranke ne podržavaju prijedloge HDZ-a 1990., iako se radi o kvalitetnim projektima i prijedlozima za dobrobit cjelokupne društvene zajednice. Zašto je to tako?

-U pravu ste kad ste to utvrdili… Klub vijećnika HDZ 1990 je sigurno bio najaktivniji klub u Gradskom vijeću kroz protekli period od 4 godine. Stotinu javljanja, stotinu replika i stotinu uloženih amandmana koje je naša javnost i čula i zna za toliku aktivnost ljudi u klubu. Žalosti činjenica da naše prijedloge nije podržala uz vladajući HDZ ni oporba koja u biti i nije to za što se prikazuje jer oni imaju neku drugu političku računicu. U biti se i na ovim lokalnim izborima vidi stav nekih blokova, stranaka gdje pod svaku cijenu žele oblatiti, umanjiti značaj i naštetiti HDZ1990 jer u nama na žalost vide konkurenta i opasnost u borbi za glasove birača. Želim napomenuti da HDZ 1990 nikad nije i neće ugroziti hrvatske nacionalne interese za razliku od nekih stranaka sa hrvatskim predznakom koji su ušli u Lagumdžijinu platformu tj vladu koja nije poštivala volju hrvatskog naroda jer hrvatski narod njih nije izabrao. Spočitavaju nam neku sestrinsku ljubav sa HDZ BiH a svaka ptica na grani zna da su upravo oni sateliti te stranke. HDZ 1990 u ove izbore izlazi jedini sa jasnim programom, jasnom vizijom i nema potrebe da se bavi špekulacijama i obmanama da bi došao do glasova svojih birača, piše Dnevni.ba.

Zašto niste ponudili kandidata za gradonačelnika Širokog Brijega na predstojećim izborima?

-Istina je da nismo istakli svoga kandidata u utrci za gradonačelničku poziciju. Imali smo par jakih kandidata koji bi sigurno bili dobri konkurenti gospodi Miri Kraljeviću i Vladi Marušiću ali smo zaključili da iz dva razloga ne idemo i u tu utrku… Prvi je taj da sve svoje snage i resurse usmjerimo prema borbi za mandate u GV jer svi znamo da je sva politička moć u GV i da u biti gradonačelnik provodi odluke samog vijeća uz jasno i njegove ideje i sugestije koje se mogu a i ne moraju uvažiti, jer ponavljam sva upravljačka moć gradom je u rukama gradskih vijećnika tj većine… Drugi razlog je taj što i osobno mislim da je gosp. Miro Kraljević učinio dosta dobrog i pozitivnog u svojim mandatima i da je zaslužio da u još jednom mandatu završi sve što je započeo i što još ima u planu uraditi. Po meni oba kandidata su dobra, poštena i nisu odnarođeni. S tim da ako pobjedi gosp. Miro Kraljević sugerirao bih mu da osvježi gradsku upravu i službe sa mladim, inovativnim i stranački neopterećenim ljudima koji će sigurno znati povesti grad ka svjetlijoj budućnosti, jer smatram da ljudi danas koji sjede na tim pozicijama ne mogu više ništa ponuditi i samo su kočnica u razvoju našeg grada. Neka bolji pobjedi…

Branitelj ste i stradalnik Domovinskog rata. Kakav je status braniteljske populacije u Širokom Brijegu 25 godina nakon okončanja rata?

-Tako je, branitelj sam i dragovoljac Domovinskog rata i na žalost i stradalnik Domovinskog rata. Status braniteljske populacije je jako težak, nedefiniran i neizvjestan. Danas imamo situacija da invalidi Domovinskog rata gube svoje statuse po tko zna koji put na razno raznim revizijama. Svjedoci smo da ta braniteljska populacija nema nikakvu zaštitu i da je prepuštena sama sebi i da je na udaru samovolje Sarajeva i komisija koje dolaze u njihovo ime da unakaze HVO komponentu i olakšaju svoj proračun na taj način bez obzira na stvarno stanje stradalnika i na posljedice koje će izazvati gubljenjem statusa ili umanjenim postotkom invalidnosti. To je prioritet svih prioriteta, ali službeni predstavnici su nezainteresirani za taj problem i ništa dobro ne očekujem bez promjene paradigme političkih predstavnika naše hrvatske komponente. Braniteljske udruge bi morale biti više uz svoje članove a manje uz službenu vlast koja nema osjećaj za tu kategoriju ljudi. Nisam čuo da su uspjeli išta dobrog napraviti u zaštiti  svojih članova. 

Vaša poruka biračima?

-Dragi naši sugrađani, i ovaj put vas molim da izađete na izbore u što većem broju. Izaberite HDZ 1990 jer je jedini ponudio poštene ljude sa jasnim programom koji mogu ovaj grad učiniti lijepim za život i da zaustavimo iseljavanje naših obitelji i naše djeca. Ne dozvolite da se ostvare najcrnje prognoze i da jedan citat iz Balaševićeve pjesme bude stvarnost…”mogli su biti giganti, a sad su samo migranti…u svojoj zemlji, na svome tlu”. J. S.

“90 razloga zašto”

Program HDZ-a 1990. pod nazivom “90 razloga zašto” odlično je prihvaćen kod javnosti. Kakav rezultat očekujete na predstojećim lokalnim izborima?

-Kako sam već naveo HDZ 1990 ima jedini program koji se sastoji od 90 znakovitih točaka, imamo jasnu viziju, ciljeve i ljude koji mogu taj program pretočiti u stvarnost. Bavimo se pitanjima od demografije, ekonomskog razvoja, javne uprave, ekologijom, prostornim uređenjem, braniteljima, statusom žena u društvu, i svim drugim pitanjima bitnim za razvoj našeg društva i grada… Od ovih izbora očekujem jako puno, puno smo radili u kampanji, ponudili smo ljudima viziju boljeg sutra, složili smo se kao prava obitelj u odboru, dišemo i radimo sinergijski…Sve mi to daje za pravo da očekujem odličan rezultat i velik broj mandata u gradskom vijeću. Nas slogan “Za dostojan život ” je iskren i naši sugrađani ga i percipiraju na takav način.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *